3 Ocak 2020 Cuma

İngiliz rock grubu Deep Purple’ın en popüler şarkısı olan “Smoke on the Water“ın nasıl yazıldığını biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız işte Deep Purple’dan bir yangın hikayesi.
İsviçre, Montrö’ye yeni ayak basan Deep Purple, bir sonraki albümleri olan “Machine Head”i yerel bir konser mekanında kaydetmeyi planlamışlardı. Fakat aynı yerde şov veren  “Frank Zappa ve Mothers of Invetion”,  şovlarını o öğleden sonraya kadar bitiremedikleri için Deep Purple albüm çalışmalarına başlayamamıştı.
Deep Purple’ın bass gitaristi Roger Glover başlarına gelenleri şu şekilde dile getirmiştir:  “Büyük hayranları olarak Frank Zappa ve Mothers of Inevtion’ın şovunu izlemeye gittik. Gösteri başladıktan sonra biri tavana havaya ateş atan silahlardan biriyle ateş etti. Konser aniden sona erdi ve herkes beş dakika içinde güvenli bir şekilde çıkınca, her yer alevlerle kaplanmıştı. Ateşler etrafa saçıldıktan sonra yangın büyümeye devam etti, hatta geceye kadar yanmaya devam etti.
Şarkının sözleri şu şekilde başlar:

Konser salonu küllere dönüşmüştü, yeni albümlerini kaydetmek için eninde sonunda yeni bir yer bulan Deep Purple, altıncı stüdyo albümlerini kaydetmeyi başarmıştı. Ama yine de bir problem vardı, albümde bir şarkının eksik olduğunu fark etmişlerdi. Kısa bir süre sonra grup doğaçlama bir şekilde şarkı yazmaya çalışırken Roger’ın aklına bir fikir gelmişti. Neden Montrö’de başımıza gelenler hakkında bir şarkı yazmıyoruz ki? Bir kayıt yapmaya çalışırken başımıza gelenler ve yakılan yer. Daha iyi ne olabilirdi ki?“ 
Yangından birkaç gün sonra gördüğü bir rüyayı anlatan Roger olanları şu şekilde anlatır: “Yangından bir ya da iki gün sonra, bir sabah dört kelimeyle uyanmıştım ve yüksek sesle o kelimeleri söylüyordum. Gözlerimi açarken odada sanki asılı duruyorlardı ve kendi kendime dedim ki, az önce ben ne dedim? Smoke on the Water veya Smoke in the Water buna benzer bir şeydi.”
Aklına şarkının ismi geldikten sonra oturup şarkıyı yazmaya başlayan grup hikayeyi anlatan şarkıyı 15 dakika içinde yazdıklarını söylemişlerdir. Şarkı grup için sürpriz hit haline gelip aynı zamanda Roger’a göre onlara değerli bir ders vermiştir.
Çok fazla çabalamadığınız zaman elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Bence sonunda bir şey beklemediğiniz zaman çalışırken daha fazla eğleniyorsunuz. -Roger Glover
Kaynak: wannart
Sonraki İçerik Next Post
Önceki İçerik Previous Post